ԱՄՆ-ն առաջիկա օրերին նոր պատժամիջոցներ կհայտարարի Ռուսաստանի և Իրանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասնակիցների դեմ, երկուշաբթի հայտնել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:
«Առաջիկա օրերին մենք լրացուցիչ պատժամիջոցներ կհայտարարենք նրանց նկատմամբ, ովքեր նպաստում են աճող պաշտպանական համագործակցությանը (Ռուսաստանի եւ Իրանի - խմբ.)», - ասել Է Քիրբին: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի հակամարտության համատեքստում Իրանի հետ Ռուսաստանի «աննախադեպ» ռազմատեխնիկական համագործակցության ընդլայնման նշաններ է տեսնում: Նրա գնահատմամբ՝ Մոսկվայի եւ Թեհրանի փոխգործակցությունն այդ ոլորտում «հասել է լայնամասշտաբ համագործակցության ծավալի» եւ տեղի է ունենում «երկու ուղղություններով. Իրանը Ռուսաստանից ստանում է իրեն անհրաժեշտ սարքավորումները», - ասել Է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը:
«Մենք արդեն օգտագործում ենք մեր ունեցած բոլոր գործիքները և պատրաստ ենք ավելին անել», - ասել Է Քիրբին՝ ընդգծելով, որ Վաշինգտոնը գործում է իր դաշնակիցների հետ համագործակցությամբ: