Ուկրաինայի իշխանությունները խորհրդակցություն են հրավիրում Ռուսաստանի և Վիեննայի փաստաթղթի անդամ բոլոր երկրների հետ Մոսկվայի կողմից ռազմական գործողությունների մասին տեղեկություններ ստանալու՝ Կիևի խնդրանքին չպատասխանելու պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբան. հայտնում է УНН-ը։
«Ռուսաստանը չի պատասխանել Վիեննայի փաստաթղթերի մասին մեր խնդրանքին։ Մենք անում ենք հաջորդ քայլը. Ուկրաինան առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում հանդիպում է հրավիրում Ռուսաստանի Դաշնության և բոլոր մասնակից պետությունների հետ՝ քննարկելու մեր սահմանի երկայնքով և ժամանակավորապես օկուպացված Ղրիմում ռուսական զորքերի ուժեղացման և տեղաշարժի հարցը»,- գրել է Կուլեբան իր Twitter-ում։
Ուկրաինացի նախարարը Ռուսաստանին հիշեցրել է նախկին հայտարարությունները, որոնք պետք է հաստատվեն ԵԱՀԿ-ին մասնակցության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների կատարմամբ։