Հայաստանի կառավարության տրամադրության տակ են հայտնվել թուրքական արտադրության ռազմական անօդաչու թռչող սարքերի բեկորներ, որոնք համալրված են Կանադայում արտադրվող` ավիահարվածների թիրախավորման օպտիկական սարքավորումով: Այս փաստը հաստատել է The Globe and Mail-ը:
Պարբերականում նշվում է, որ այս հանգամանքը հաստատում է այն պնդումները, որ Ադրբեջանն օգտագործում է անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք համալրված են կանադական ռազմական տեխնոլոգիաներով: Դրանք ի սկզբանե հաստատված են եղել Թուրքիա արտահանվելու համար, սակայն հետո տեղափոխվել են Ադրբեջան:
Ըստ The Globe and Mail պարբերականի՝ Հայասատան եկած լուսանկարչի, հայկական կողմի ոչնչացրած ԱԹՍ-ի հիմնաթիթեղի վրայի սերիական կոդը անհերքելի է դարձնում, որ դա կանադական արտադրության է: Նույն հիմնաթիթեղը առկա է նաեւ Baykar-ի՝ `թուրքական Bayraktar TB2 անօդաչու թռչող սարքի արտադրողի կողմից: