Եվրախորհրդարանի պատգամավորները պահանջել են վերանայել ռուս չինովնիկների դեմ տնտեսական եւ վիզայի հետ կիապված սանկցիաները:
Եվրախորհրդարանի մարդու իրավունքների ենթահանձնաժողովի նիստը բացելով` պատգամավոր Հեյդի Հաուտալան (Ֆինլանդիա) իր ելույթի հիմնական մասը նվիրել է Խոդորկովսկու դեմ կայացված վճիռը քննադատելուն: Պատգամավորը երկրորդ դատական գործը անվանել է «Ռուսաստանում դատական համակարգի ձախողում»:
«Ռուսական դատական համակարգը եւ իր կաշառակեր դատարանը առանց որեւէ դժվարության մեղադրական վճիռ կայացրեց Խոդորկովսկու դեմ: Այսքան քաղաքականացված դատական համակարգը, որը բացահայտորեն ոտնահարում է օրենքի գերակայությունը, թույլ չի տալիս վստահելի համարել երկրում բարեփոխումներ կատարելու մասին խոսկացությունները»,- ասել է Եվրախորհրդարանի ենթահանձնաժողովի ղեկավարը:
Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Կրիստինա Օյուլանդի գլխավորությամբ խորհրդականները խնդրել են իրենց գործընկերներին ռուս չինովնիկների դեմ տնտեսական եւ վիզայի հետ կապված սանկցիաներ կիրառելու մասին` Խոդորկովսկու եւ Լեբեդեւի դեմ անարդար եւ քաղաքական դրդապատճառներով վճիռ կայացնելու համար:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Վիկտոր Դանիլկինը դեկտեմբերի վերջին Խոդորկովսկու եւ Լեբեդեւի դեմ մեղադրական վճիռ էր կայացրել: Նրանք երկուսն էլ ազատազրկվել են 14 տարով: Այս մասին հաղորդում է «Газета.Ru»-ն: